Ana Sayfa

Hastalıklar

Sık Sorulan Sorular

İletişim

 
Prof. Dr. İrfan YORULMAZ
Kulak Burun Boğaz Hastalıkları ve
Baş-Boyun Cerrahisi

Güniz sokak, No: 14/3, Kavaklıdere, Ankara

Tel : 0312 428 5112
Faks : 0312 428 5113


SIK SORULAN SORULAR VE YANITLARI

BAŞ DÖNMESİ VE DENGE BOZUKLUĞU

 

Tekrarlayan baş dönmesi ve denge bozukluğu şikayetlerim oluyor. Bunun iç kulaktan kaynaklanabileceği söylendi. Doğru mu?

Baş dönmesi ve denge bozukluğu, organizmanın dengesini koruyan üç bileşenden herhangi birindeki bozukluklar sonucunda ortaya çıkabilir. Bu üç bileşen görme sistemi, her iki iç kulakta bulunan denge organları ve merkezi sinir sistemidir. İç kulaktaki denge organlarının hassas görevini etkileyebilecek bir çok hastalık durumu vardır; bunların her biri de farklı belirtiler ve bulgular verir.

Birlikte başka bir belirti bulunmadığı durumlarda baş dönmesi ve denge bozukluğunun hangi sistemden kaynaklandığının belirlenmesi, ne tür bir bozukluk ve bunun hangi hastalığa bağlı olduğunun belirlenmesi için öncelikle bir Kulak-Burun-Boğaz hastalıkları uzmanına muayene olunması gerekir. Daha sonra aynı belirtileri veren bir çok hastalığın ayırdedilmesi ve tek bir tanıya ulaşılması için iç kulağın işitme ve denge sistemleriyle ilgili bir dizi inceleme yapılması gerekecektir.


Tekrarlayan baş dönmesi ve denge bozukluğu şikayetleri ile birlikte, kulaklarımda basınç hissi ve işitme kaybı şikayetlerim var. Bunun Meniere hastalığı adı verilen bir iç kulak problemine bağlı olduğu söylendi. Bu ne tür bir hastalıktır, nasıl teşhis edilir ve tedavisi var mıdır?

 

Meniere hastalığı iç kulakta endolenf adı verilen bir sıvının, nedeni iyi bilinmeyen mekanizmalarla basıncının yükselmesi ve bunun sonucunda baş dönmesi atakları, kulakta dolgunluk hissi, çınlama, işitme kaybı şikayetlerine yol açan bir hastalıktır. Mekanizma olarak bu hastalık göz tansiyonuna benzetilebilir.

Meniere hastalığının teşhisi, benzer şikayetlere yol açabilecek onlarca diğer nedenin bir dizi test ile ekarte edilmesi ve iç kulak fonksiyonlarına ait bazı incelemelerin yapılması ile koyulur. Kesin teşhis için hekimin hastayı uzun bir süre takip etmesi ve bu testleri her seferinde tekrarlaması da gerekebilir.

Nedeni henüz tıp bilimi için iyi bilinmezler arasında yer alan bu hastalığın tedavisi konusunda da kesinleşmemiş uygulamalar vardır. Kesin tedavi imkanı olmasa bile, hastalığın ilerlemesinin kontrol altına alınmasi ve şikayetlerin azaltılması veya ortadan kaldırılması amacıyla çeşitli ilaç ve ameliyatla tedavi şekillerinden yararlanılabilir.


Birkaç gün önce aniden çok şiddetli başım döndü. Etrafımdaki cisimler hareket ediyor gibiydi ve sanki ben boşluğa düşüyor gibiydim. Kendimi çok kötü hissettim ve birlikte şiddetli bulantım da oldu. Yatağa yattığımda sağ tarafıma her döndüğümde baş dönmesinin şiddetlendiğini farkettim. Bunun nedeni nedir?

Pozisyona bağlı, yani hep belli bir baş veya vücut pozisyonunda otaya çıkan baş dönmesi en sık iç kulaktan kaynaklanır. Çoğunlukla iç kulaktaki denge organlarına ait hücrelerin üzerinde yerleşik bulunan kristallerin yerlerinden kopması sonucunda ortaya çıkar. Bu durumda baş dönmesi ile birlikte işitme kaybı  yoktur. Belli muayene yöntemleri ve laboratuar testleriyle bu teşhis kesinleştirildikten sonra kristallerin yerlerinin değiştirilmesine yönelik manevralar ile tedavi edilir.

 

 

Sık Sorulan Sorular ve Yanıtları